גלריה טובה אוסמן

אומנות ישראלית ופלסטינאית עכשווית
 
Join us on facebook
נידאל ג'בארין – מזרחי מתמערב

נידאל ג'בארין למד ברוסיה. ציוריו מהווים תיעוד של האווירה המזרחית בארץ, של נצרת בזמנים שונים, של יפו, של נהר הירקון ועוד. האמן מציג בפנינו עבודות העשויות להיות בשני מצבים: במצב ההתערפלות והדה-קונסטרוקציה ובמצב ההתחברות והבנייה. ציוריו של האמן נידאל דומים לציוריו של ון גוך במידה מסוימת בתנועה ובנושא, אולם ההבדל בין השניים מתבטא בכך שבציוריו עוסק ון גוך בקווי המתאר של הצורה ומעניק להם נוכחות וקביעות, בעוד שבציוריו של נידאל קווי המתאר של הצורה עשויים להיות חסרים, כך שעין המתבונן נמצאת בין שני מצבים, ההתחברות והבנייה או ההתערפלות והדה-קונסטרוקציה. מאידך גיסא, עבודותיו דומות לאלה של האמן הרוסי חיים סוטין, ולעתים אנו רואים כי עבודותיו דומות לסזאן, בשל קונסטרוקציית הצבעים ובניית פרטי הצורה.

עבודותיו של האמן נושאות תחושות המעוררות את המתבונן לחוש באווירה ובאקלים אירופי, אף שהמראה הנשקף נושא את זהות הארץ. כאשר המתבונן מזהה את פרטי הציור המצביעים אל זהות זו, הוא נמצא במצב של מבוכה קלה. הצבעים ואופן השימוש בהם לוקחים את המתבונן אל המצבים האלה בנוסף להיותם צבעים קרים שמטבעם קשורים לאווירה לא מזרחית.

כיסופיו של האמן לאירופה מובילים אותו לנהל שיח מתמשך עם האווירה ההיא ועם האקלים ההוא. האמן נולד וגדל בעיר אום אל-פחם. ילדותו והתבגרותו עברו עליו לא בדיוק כפי שרצה, והוא חי את חייו באותה התקופה למרות הנסיבות. לאחר מכן למד והתפתח ברוסיה. האמן לא אהב את סביבתו, סביבה של אכזבה ותסכול, למרות צניעותו והשכלתו הייחודית בציור ובטכניקות האמנותיות. הוא אוהב את נופי ארצו ומרגיש כי הוא שייך אליהם, אולם הוא נותן להם אופי מערבי כדי לסגור מעגל בין המערב והמזרח, מעגל של געגועים וכיסופים.

פריד אבו שקרה

 
 
© כל הזכויות שמורות לגלריה טובה אוסמן